Naszyjnik Tutenchamona

Naszyjnik Tutenchamona

Postprzez Vijay » poniedziałek, 2 stycznia 2012, 19:10

Obrazek

Jak słyszymy w opowieści Rassimova z odcinka 47: Według legendy było to zielone szkło uformowane gdy rozbił się meteoryt i podgrzał egipski piasek.
Rassimov jest przekonany, że naszyjnik jest starszy niż 3 tysiące lat, podejrzewa także, że był to artefakt Anulatorów, zaczarowany przez Obłudnika za pomocą którego miał on kontrolować Anulatorów.
Jednak kiedy Rassimov próbuje użyć naszyjnika na komecie aby przejąć kontrolę, naszyjnik zwyczajnie się rozpływa.

Nie jest to znaczący artefakt, drużyna Fundacji Huntik nie wiedziała po co Rassimov przybył do Grobowca Tutenchamona. Holotom nie posiada danych o naszyjniku, ale Sophie wyczuwała wielką moc, dlatego uznali to za coś ważnego. Dopiero Rassimov ujawnił im, do czego potrzebny mu naszyjnik.


Postać Faraona Tuta i jego naszyjnik pochodzą z historii Egiptu a sprawa z meteorytem jest faktem.

Tutenchamon urodził się podczas drugiej połowy rządów Echnatona w miejscowości Achetaton (dzisiejsze el-Amarna). Najnowsze badania (opublikowane w lutym 2010 roku) dowodzą, iż pochodził z kazirodczego związku faraona - heteryka Echnatona - i jego siostry. Dokładna tożsamość matki Tutenchamona nie jest jednak znana. Niewiele wiemy również o rządach młodego władcy. Howard Carter powiedział, że "z całego życia Tutenchamona znamy tylko jeden niepodważalny fakt, a mianowicie- umarł i został pochowany". To mocne stwierdzenie nie jest do końca słuszne. Dzisiejszy stan badań pozwala bowiem powiedzieć o wiele więcej o życiu faraona. Tutenchamon objął tron w 1333 r. p.n.e., zatem w wieku zaledwie dziewięciu lat. Jego małżonką była, niewiele starsza od faraona, przyrodnia siostra władcy - Anechesenpaaton, trzecia córka Echnatona i Nefertiti. W związku z młodym wiekiem Tutenchamona faktyczne rządy w Egipcie sprawowali, przynajmniej początkowo, jego urzędnicy. We wszystkich starożytnych krajach panowała następująca zasada: gdy tron obejmuje młody władca, niebędący w stanie samodzielnie zarządzać państwem, wzrasta rola najważniejszego dostojnika dworskiego.
Faraon cierpiał na wiele wrodzonych chorób, które uznaje się za wynik kazirodczego związku jego rodziców. Jak wskazuje dzisiejszy stan wiedzy, był człowiekiem o osłabionej odporności organizmu. Borykał się z martwicą kości oraz wadą stóp, przez co musiał chodzić o lasce. Powyższą diagnozę stanu zdrowia potwierdzają wizerunki władcy umieszczone na różnych przedmiotach z grobowca (Tutenchamon siedzący podczas polowania na kaczki, podpierający się na lasce, towarzyszący żonie przy wręczaniu darów, nacierająca króla Anechesenpamon). Tutenchamon z żoną spłodzili dwójkę dzieci, jednak młoda królowa poroniła obydwie ciąże. W grobowcu znaleziono zabalsamowane zwłoki noworodków, włożone do zdobionych sarkofagów. Faraon zmarł bardzo młodo, w wieku zaledwie 19 lat. Ponieważ nie miał dziecka, władza spoczęła w rękach starego Eje, który zmarł po 4 latach rządów.
Grobowiec Tutenchamona został odnaleziony w 1922roku przez Howarda Cartera, który także sfinansował poszukiwania z własnej kieszeni po tym, jak Lord Carnarvon zakończył sponsorowanie badań. W grobowcu znaleziono wiele skarbów, które dziś można oglądać w Muzeum w Kairze

W naszyjniku Tutenchamona znajduje się szkło, które jest naturalnym szkłem z pustyni leżącej ok. 800 km na południowy-zachód od dzisiejszego Kairu. Szkło powstało po upadku meteorytu. Fizyk Mark Boslough z Sandia National Laboratories w Nowym Meksyku (USA) twierdzi, że meteoryt, który stworzył szkło, rozpadł się podczas wchodzenia w atmosferę i nad pustynię dotarł w postaci ognistej kuli o temperaturze ponad 1800 st. Celsjusza. Pędząca kula ognia bez trudu stopiła piasek i skały w płynną lawę, która po wystygnięciu stała się naturalnym szkłem. Boslough sprawdził swoją hipotezę za pomocą komputerowej symulacji.


Naszyjnik Tutenchamona:
Obrazek
"Nigdy nie postępuj w sposób, który przyniósłby ujmę twojemu nazwisku czy pozycji społecznej. Każdy może zdobyć pieniądze, ale zdobycie szacunku to zupełnie inna sprawa." K3G
Avatar użytkownika
Vijay
 
Posty: 260
Dołączył(a): wtorek, 27 grudnia 2011, 20:14
Lokalizacja: Łomża

Postprzez » poniedziałek, 2 stycznia 2012, 19:10

 

Re: Naszyjnik Tutenchamona

Postprzez Casterwill » poniedziałek, 2 stycznia 2012, 19:19

Czyli naszyjnik nie był artefaktem Obłudnika? A magia którą wyczuła Sophie była... Fałszywa?
Casterwill
 
Posty: 981
Dołączył(a): niedziela, 18 grudnia 2011, 19:32

Re: Naszyjnik Tutenchamona

Postprzez Vijay » poniedziałek, 2 stycznia 2012, 19:26

Ciężko powiedzieć... przed pisaniem tematu obejrzałam odcinek, w którym Rassimov go zdobywa i ten fragment, w którym próbuje użyć go na komecie... Cóż, holotom wyznał "brak danych" a Sophie coś wyczuła...
Ale równie dobrze można przyjąć, że jeśli prawdą jest, że amulet został zaczarowany przez Obłudnika, to mógł on też zaczarować amulet tak, aby tylko on, Obłudnik, mógł go użyć... albo jeszcze co innego.
Aha, amulet był artefaktem Anulatorów (wg Rassimova) nie Obłudnika, ten go tylko zaczarował...
"Nigdy nie postępuj w sposób, który przyniósłby ujmę twojemu nazwisku czy pozycji społecznej. Każdy może zdobyć pieniądze, ale zdobycie szacunku to zupełnie inna sprawa." K3G
Avatar użytkownika
Vijay
 
Posty: 260
Dołączył(a): wtorek, 27 grudnia 2011, 20:14
Lokalizacja: Łomża

Re: Naszyjnik Tutenchamona

Postprzez Casterwill » poniedziałek, 2 stycznia 2012, 19:37

Ciekawe. Ciekawe dlaczego naszyjnik nie zadziałał. Dlaczego Sophie wyczuła moc i czy to był artefakt anulatórw.To nie musiał być artefakt anulatorów. Rassimov podejrzewał ,że naszyjnik nim jest. No bo kto z ciemnej strony by tego nie podejrzewał? Kometa spada na ziemie , w dodatku tworzy czerwone szkło ,a wokół niego jest jakaś dziwna energia. Nie tylko z ciemnej. Myślę ,że Fundacja też by nad tym później popracowała.
Skoro amulet się rozpadł to może naszyjnik nie wytrzymał wysokiej temperatury?
Casterwill
 
Posty: 981
Dołączył(a): niedziela, 18 grudnia 2011, 19:32

Re: Naszyjnik Tutenchamona

Postprzez Martinez » poniedziałek, 20 stycznia 2020, 10:20

Naszyjnik taki chciałbym mieć, aczkolwiek mam parę łańcuchów złotych i srebrnych. One też są naprawdę bardzo dobre!
_______________________
Tanie pisanie prac zaliczeniowych
Martinez
 
Posty: 34
Dołączył(a): wtorek, 19 grudnia 2017, 13:46

Postprzez » poniedziałek, 20 stycznia 2020, 10:20

 


Powrót do Artefakty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron