Katakumby Paryskie.

Czyli wszystko na temat miejsc, w których toczy się akcja serialu.

Katakumby Paryskie.

Postprzez KarlaOutsider » poniedziałek, 16 stycznia 2012, 11:34

Katakumby paryskie (Les catacombes de Paris)- to sieć korytarzy w dawnych kamieniołomach Denfert-Rochereau z czasów cesarstwa rzymskiego. W 1786 roku z powodów sanitarnych, chcąc uniknąć szalejących epidemii w przeludnionym mieście zaczęto znosić tu zwłoki z paryskiego cmentarza z dzielnicy Les Halles, później z innych cmentarzy paryskich. W XIX wieku utworzono pomieszczenia, które przeznaczone są dzisiaj do zwiedzania, np. Krypta Męki Pańskiej (Rotunda Piszczeli), "Grobowiec Gilberta". Wejście znajduje się w siedzibie Urzędu Inspektora Kamieniołomów (Place Denfert -Rochereau 1).

Tunele pokryte są licznymi graffiti z XIX wieku, świadczącymi, że miejsce to było często odwiedzane przez Paryżan. Victor Hugo, bywalec tych podziemi umieścił tu akcję swojej powieści Nędznicy. W czasie Komuny Paryskiej w 1871 komunardzi zamordowali grupę monarchistów w jednej z komór. W czasie II wojny światowej katakumby były miejscem konspiracyjnych spotkań członków francuskiego ruchu oporu.

Szacuje się że w paryskich katakumbach spoczęły kości ok. 6 milionów paryżan których szczątki sukcesywnie znoszone były tu na przełomie końca XVIII w aż do połowy XIX w. Katakumby rozciągają się na obszarze ok. 770 ha. Do 1995 roku katakumby można było odwiedzać w zasadzie bez ograniczeń. Prowadziło do nich 216 szybów i 45 wąskich klatek schodowych. Teraz tylko ich pewna część otwarta jest dla turystów, większość wciąż stanowi cel nielegalnych wypraw tzw. "katas" czyli miłośników paryskich podziemi których ściga specjalnie utworzona jednostka porządkowa E.R.I.C (od imienia Fantoma z Opery). Za nielegalne wchodzenie do katakumb grożą dotkliwe kary pieniężne a wszystkie odkrywane kanały prowadzące do podziemi na bieżąco są zabetonowywane.
Dla turystów udostępniono ok. 1700 m trasy podziemnej. Do podziemi schodzi się stromymi krętymi 130 schodami a wychodzi się 83 schodami na innej ulicy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


W Katakumbach Paryskich drużyna Fundacji odnajduje legendarny Pierścień Joanny D'Arc.
">Błagam cię, na Chrystusa- uwierz w to, że możesz się mylić.< (O.Cromwell)
[...] jako ludzie możemy się mylić.
Pamiętajmy o tym, ilekroć podejmujemy decyzje- zwłaszcza te, które krzywdzą innych."

A. Pratkanis, E. Aronson; Wiek propagandy


Obrazek
Avatar użytkownika
KarlaOutsider
 
Posty: 547
Dołączył(a): niedziela, 18 grudnia 2011, 15:58
Lokalizacja: Turek

Postprzez » poniedziałek, 16 stycznia 2012, 11:34

 

Powrót do Miejsca

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron