Dolina Królów, Egipt

Czyli wszystko na temat miejsc, w których toczy się akcja serialu.

Dolina Królów, Egipt

Postprzez Vijay » środa, 18 stycznia 2012, 12:58

Dolina Królów Biban al-Muluk (ar. Wadi el-Muluk, وادي الملوك) – część nekropoli tebańskiej, dolina położona na terenie Teb Zachodnich będąca miejscem spoczynku królów Egiptu w okresie od XVIII do XX dynastii. Pierwszym faraonem, który nakazał budowę swojego grobowca w dolinie, z dala od znanych nekropoli, był Totmes I , ostatnim - Ramzes XI.

Obrazek

Grobowce w Dolinie to wykute w skale kompleksy grobowe, składające się z ciągu licznych korytarzy i sal. Niestety, już w czasach współczesnych faraonom, wiele grobów zostało otwartych i ograbionych. Współczesnym badaczom udało się odnaleźć tylko jeden niesplądrowany grobowiec - Tutanchamona. W Dolinie Królów odkryto nie tylko miejsca pochówku, ale i niedokończone komory grobowe.

Sama dolina to właściwie dwie doliny położone obok siebie, zachodnia jej część zwana po prostu Doliną Zachodnią (WV) lub Doliną Małp (ar. Wadi El-Gurud, Biban El-Gurud) oraz część wschodnia (KV), zwana Doliną Wschodnią (Biban El-Muluk). W sumie archeolodzy natrafili na 63 grobowce oraz 20 rozpoczętych i nieukończonych budowli. Pierwszy plan doliny sporządził w 1738 roku Richard Pococke, angielski duchowny i podróżnik. John Gardiner Wilkinson w 1827 roku zaproponował ponumerowanie grobowców. Nadano im numery od 1 do 21 rozpoczynając od wejścia do doliny i posuwając się w kierunku wschodnim. Pozostałe numery – od 22 do 63 nadawano systematycznie, po odkryciu kolejnego grobowca - (ostatni numer KV 63 nadano grobowcowi odkrytemu w lutym 2006 roku w centralnej części Doliny). Numery poprzedzone są literami lokalizującymi położenie grobowca w Dolinie Wschodniej lub Zachodniej.
Obrazek

Drużyna Dantego znalazła się w Dolinie Królów po długich tygodniach pracy bez płacy (patrz: odc. 14 i 15) Chcieli wejść do grobowca Nefretete, musieli jednak podstępem dostać się do Grobowca gdyż pracowała już tam Organizacja. W grobowcu znaleźli berło Nefretete (patrz: viewtopic.php?f=20&t=107)
"Nigdy nie postępuj w sposób, który przyniósłby ujmę twojemu nazwisku czy pozycji społecznej. Każdy może zdobyć pieniądze, ale zdobycie szacunku to zupełnie inna sprawa." K3G
Avatar użytkownika
Vijay
 
Posty: 260
Dołączył(a): wtorek, 27 grudnia 2011, 20:14
Lokalizacja: Łomża

Postprzez » środa, 18 stycznia 2012, 12:58

 

Re: Dolina Królów, Egipt

Postprzez KarlaOutsider » środa, 18 stycznia 2012, 13:16

Łowcy po raz kolejny trafiają do Doliny Królów, kiedy wyruszają na misję, mającą na celu schwytanie Rassimova, a przy okazji zdobycie starożytnego artefaktu- Naszyjnika Tutenchamona. Misja ta okazuje się ich najdotkliwszą porażką- w starciu z Tytanem Legionem drużyna traci Lindorma i Skrzydlaka, oraz odnaleziony Naszyjnik, a przede wszystkim- Rassimova, któremu udaje się ich pokonać i uciec.
">Błagam cię, na Chrystusa- uwierz w to, że możesz się mylić.< (O.Cromwell)
[...] jako ludzie możemy się mylić.
Pamiętajmy o tym, ilekroć podejmujemy decyzje- zwłaszcza te, które krzywdzą innych."

A. Pratkanis, E. Aronson; Wiek propagandy


Obrazek
Avatar użytkownika
KarlaOutsider
 
Posty: 547
Dołączył(a): niedziela, 18 grudnia 2011, 15:58
Lokalizacja: Turek

Postprzez » środa, 18 stycznia 2012, 13:16

 


Powrót do Miejsca

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron