Wakacje

Tutaj możemy porozmawiać swobodnie, o wszystkim co nam tylko przyjdzie do głowy ;))

Re: Wakacje

Postprzez MsLight » sobota, 19 lipca 2014, 13:37

Sorki że tak ostatnio po angielsku piszę, ale po polsku nic nie znalazłam, a tłumaczyć mi się nie chce -
MsLight
"If you’re leaving close the door.
I’m not expecting people anymore.
Avatar użytkownika
MsLight
 
Posty: 2775
Dołączył(a): poniedziałek, 19 grudnia 2011, 15:13

Postprzez » sobota, 19 lipca 2014, 13:37

 

Re: Wakacje

Postprzez Fabia114 » wtorek, 22 lipca 2014, 19:45

Nie ma problemu, przynajmniej trochę język poćwiczę :wink:
,, Pielęgnuj swo­je marze­nia. Trzy­maj się swoich ideałów. Masze­ruj śmiało według mu­zyki, którą tyl­ko ty słyszysz. Wiel­kie biog­ra­fie pow­stają z ruchu do przo­du, a nie ogląda­nia się do tyłu."
Avatar użytkownika
Fabia114
 
Posty: 2521
Dołączył(a): poniedziałek, 19 grudnia 2011, 17:15

Re: Wakacje

Postprzez MsLight » niedziela, 27 lipca 2014, 18:26

Moreaki Boulders
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Moeraki Boulders, czyli niezwykłe głazy leżące wzdłuż Koekohe Beach na wybrzeżu Nowej Zelandii. Na wyspie występują jako rozproszone, pojedyncze kule lub jako zwarte grupy.
Najbardziej uderzającym aspektem głazów są ich wyjątkowo duże rozmiary i prawie idealny kulisty kształt. Około jednej trzeciej z głazów ma wielkość w zakresie od około 0,5 do 1,0 m (1,5 do 3 m) średnicy, pozostałe dwie trzecie z 1,5 do 2,2 m (4,6 do 6,7 m). Podobne głazy, znane jako „Katiki”, znajdują się na północnym brzegu Shag Point około 12 km na południe od miejsca, gdzie znajdują się głazy Moeraki.
Liczne zapisy z , świadczą o tym, że moeraki od dawna uważane za ciekawostekę geologiczną. Ze względu na nietypowy kształt, rozmiar i kompozycje, moearki zostały zinterpretowane jako dinozaurze jaja, zwierzęta i rośliny, skamieniałości (tzw. pseudofossils ), człowieka pozaziemskiego szczątki i artefakty. Moeraki Boulders to prawie idealnie okrągłe głazy o obwodzie do 4 metrów.

Współczesne badania donoszą że Moeraki Boulders powstały poprzez stopniowe nawarstwienie się soli kalcytowych wokół bardzo trwałego jądra na dnie morza, około 60 milionów lat temu. Głazy są rozrzucone na 50 metrowym odcinku plaży. Według maoryskiej legendy, Moeraki Boulders były kiedyś koszami do przewożenia żywności na kajaku Araiteuru, który rozbił się, a kosze zamieniły się w okrągłe głazy.

Zgodnie z ustaleniami szczegółowej analizy drobnoziarnistych odłamków grzywnych za pomocą optycznych mineralogii , krystalografii X-ray , i mikrosondami elektronowymi ,ustalono że głazy składają się z błota, mułu i gliny , oraz cementujacego całość kalcytu .Proces lub procesy, te nie dokonca zostały wyjaśnione, przedstawione zostały tylko dotychczasowe badania.
Szacuje się, że tworzyły się od 4 do 5,5 milionów lat, podczas gdy 10 do 50 metrowe, morskie błoto zgromadzone na dnie morza wyrzycane na brzeg osadzało się na nich...

Legędy lokalnych Maorysów głoszą że są to kosze które kiedyś napełnione były węgorzami tykawami i słodkimi ziemniakami Kumara.
Zostały wyżucone na brzeg z wraku Te-uru Arai. Dużej łodzi Kanoe. Była to łudz na krórej podróżowali ich przodkowie do wyspy Południowej.
MsLight
"If you’re leaving close the door.
I’m not expecting people anymore.
Avatar użytkownika
MsLight
 
Posty: 2775
Dołączył(a): poniedziałek, 19 grudnia 2011, 15:13

Re: Wakacje

Postprzez MsLight » poniedziałek, 28 lipca 2014, 12:43

Miałam pochwalić się jak tam było w górach, więc się pochwalę.
Było świetnie.
A teraz do rzeczy: szlaki w Polsce pewnie dobrze znacie, a jak nie znacie to łatwo je poznać. Dlatego więc opowiem o trasie słowackiej :wink:

Obrazek
Naszym celem był Wielki Rozsutec (po naszemu Rozsypaniec). Nie jest to szczyt szczególnie wysoki (nie leży także w Tatrach, lecz ok. 80km od masywu, w Małej Fatrze), aczkolwiek technicznie nie jest taki łatwy.
Wychodziliśmy przez Diery Dolne, a potem Diery Horne - tu pierwsze pozytywne zaskoczenie, bo to najciekawsza dolinka, jaką szłam. Prawie od samego początku mostki i kładki, wijące się pomiędzy wysokimi ścianami skalnymi w wąskich przesmykach.
Obrazek
Obrazek
Później dolina zaczyna się piąć w górę i zmienia nazwę na Diery Horne. Tu występują już co chwilę (w niektórych miejscach właściwie przez cały czas) schody i drabiny, rzadziej łańcuchy. Większość tych udogodnień jest metalowa, więc bywa ślisko, natomiast drabiny bywają zamontowane na d dużymi spadkami - osobom z jakimś szczególnym lękiem wysokości odradzam, bo ciężko jest zawrócić jak komuś coś się nie spodoba.
Przez całą drogę towarzyszył nam też taki uroczy strumyczek. Podobno na wiosnę zdarza się, że wodospady zalewają drabinki.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Z dolinki wychodzi się na Przełęcz Między Rozsutcami. Jest tam taka polanka z widokiem na obydwa szczyty, a szlak rozdziela się.
Obrazek
Obrazek
Mały Rozsutec jest niższy, ale szlak podobno jest dużo bardziej wymagający, niż na Wielki. Z tego co pamiętam nie trzeba mieć przewodnika, ale jest trochę wspinaczki.
Obrazek
Szlak na Wielki rozsutec zaczyna się podejściem, bez atrakcji wprawdzie, ale trochę męczącym. Później wychodzi się wreszcie ponad granicę lasu i zaczynają się łańcuchy. Przed samym szczytem jest ich całkiem sporo. W międzyczasie można podziwiać też nieziemskie widoki.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Na szczycie stoi krzyż. Dookoła rozciągają się widoki na Małą Fatrę, Wielką Fatrę, Tatry i inne góry Słowacji.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Schodziliśmy inną trasą. Też były łańcuchy, nawet może odrobinę trudniejsze, ale mniej.

W tamtym roku byliśmy natomiast na Siwym Wierchu w słowackich Tatrach Zachodnich. Trasa była dłuższa, ale mniej wymagająca technicznie (było kilka łańcuchów, na których trzeba się było podciągać, ale mało). Najciekawiej robiło się w okolicach szczytu, gdzie chodziło się między wielkimi, sterczącymi głazami. Oczywiście, widoki nieziemskie :wink:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
MsLight
"If you’re leaving close the door.
I’m not expecting people anymore.
Avatar użytkownika
MsLight
 
Posty: 2775
Dołączył(a): poniedziałek, 19 grudnia 2011, 15:13

Re: Wakacje

Postprzez Fabia114 » niedziela, 17 sierpnia 2014, 17:43

Super! Podoba mi sie to!
,, Pielęgnuj swo­je marze­nia. Trzy­maj się swoich ideałów. Masze­ruj śmiało według mu­zyki, którą tyl­ko ty słyszysz. Wiel­kie biog­ra­fie pow­stają z ruchu do przo­du, a nie ogląda­nia się do tyłu."
Avatar użytkownika
Fabia114
 
Posty: 2521
Dołączył(a): poniedziałek, 19 grudnia 2011, 17:15

Re: Wakacje

Postprzez MsLight » niedziela, 17 sierpnia 2014, 20:51

Tak się chodzi w góry z MsLight :D Nasz znajomy przewodnik nam kilka innych ciekawych tras polecił, teoretycznie chcemy się wybrać w przyszłym roku ale rodzice strasznie się wkurzają :? ...

A tak w ogóle to mam takie konstruktywne pytanie: dlaczego drużyna Huntik nigdy nie jeździ w góry?! :?:
MsLight
"If you’re leaving close the door.
I’m not expecting people anymore.
Avatar użytkownika
MsLight
 
Posty: 2775
Dołączył(a): poniedziałek, 19 grudnia 2011, 15:13

Re: Wakacje

Postprzez Fabia114 » poniedziałek, 18 sierpnia 2014, 08:58

Spoko, możemy tam się wybrać przy najbliższej okazji :wink: Oczywiście w Polskie góry :D
,, Pielęgnuj swo­je marze­nia. Trzy­maj się swoich ideałów. Masze­ruj śmiało według mu­zyki, którą tyl­ko ty słyszysz. Wiel­kie biog­ra­fie pow­stają z ruchu do przo­du, a nie ogląda­nia się do tyłu."
Avatar użytkownika
Fabia114
 
Posty: 2521
Dołączył(a): poniedziałek, 19 grudnia 2011, 17:15

Re: Wakacje

Postprzez MsLight » poniedziałek, 18 sierpnia 2014, 13:23

W Polsce są dużo mniej ciekawe szlaki, ale i paru ekstremalnych nie brakuje :wink:
A tak przy okazji to znalazłam całkiem ciekawy obrazek:
Obrazek
MsLight
"If you’re leaving close the door.
I’m not expecting people anymore.
Avatar użytkownika
MsLight
 
Posty: 2775
Dołączył(a): poniedziałek, 19 grudnia 2011, 15:13

Re: Wakacje

Postprzez Fabia114 » poniedziałek, 18 sierpnia 2014, 18:56

Podoba mi się :wink:
PS: a na tych zdjęciach to ty jesteś?
,, Pielęgnuj swo­je marze­nia. Trzy­maj się swoich ideałów. Masze­ruj śmiało według mu­zyki, którą tyl­ko ty słyszysz. Wiel­kie biog­ra­fie pow­stają z ruchu do przo­du, a nie ogląda­nia się do tyłu."
Avatar użytkownika
Fabia114
 
Posty: 2521
Dołączył(a): poniedziałek, 19 grudnia 2011, 17:15

Re: Wakacje

Postprzez MsLight » wtorek, 19 sierpnia 2014, 16:48

Nie, akurat tegio dnia mi aparat coś szwankował i ze szczytu zdjęć właściwie nie mam :(
Mój kolega ze mną nie pojechał na tę akurat trasę, więc nawet nie było komu zrobić mi zdjęcia...
MsLight
"If you’re leaving close the door.
I’m not expecting people anymore.
Avatar użytkownika
MsLight
 
Posty: 2775
Dołączył(a): poniedziałek, 19 grudnia 2011, 15:13

Re: Wakacje

Postprzez Fabia114 » wtorek, 19 sierpnia 2014, 17:43

Rozumiem :wink:
Czas trochę nasz kraj pokazać :D

Krzywy las pod Gryfinem

Sosnowy bór o zdumiewających kształtach kryje się pod Gryfinem (woj. zachodniopomorskie). Składa się z ponad 400 identycznie wygiętych drzew, które zostały tu posadzone tuż przed II Wojną Światową. Jak doszło do powstania będącego pod ochroną lasu do dziś nie wiadomo. Najbardziej prawdopodobna teza mówi, że obcięto je wszystkie tuż po posadzeniu, po czym gałązka boczna zamieniła się w pień, w konsekwencji czego skierowała się do nieba.

Obrazek
,, Pielęgnuj swo­je marze­nia. Trzy­maj się swoich ideałów. Masze­ruj śmiało według mu­zyki, którą tyl­ko ty słyszysz. Wiel­kie biog­ra­fie pow­stają z ruchu do przo­du, a nie ogląda­nia się do tyłu."
Avatar użytkownika
Fabia114
 
Posty: 2521
Dołączył(a): poniedziałek, 19 grudnia 2011, 17:15

Re: Wakacje

Postprzez MsLight » środa, 27 sierpnia 2014, 14:08

Idąc tym tropem...

Wągrowiec, Polska
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Unikalne zjawisko hydrograficzne: skrzyżowanie rzek Nielby i Wełny, jedyne zjawisko w Europie i jedno z dwóch na świecie.
Kiedy wody obu przecinających się rzek nie mieszają się ze sobą, lecz płyną własnymi nurtami. Skrzyżowanie zostało stworzone sztucznie podczas prac melioracyjnych w 1830 roku. Osobliwość taka może zaistnieć tylko na terenach płaskich, przy małym spadku wody. Rzeka Nielba wpada do Wełny, ich wody wpadają w ruch wirowy, po czym wody każdej z nich płyną dalej swoim korytem. Po 2400m Nielba wpada do Wełny niedaleko Jez. Łegowskiego.
MsLight
"If you’re leaving close the door.
I’m not expecting people anymore.
Avatar użytkownika
MsLight
 
Posty: 2775
Dołączył(a): poniedziałek, 19 grudnia 2011, 15:13

Re: Wakacje

Postprzez Fabia114 » niedziela, 14 września 2014, 08:55

Muzeum Prado (hiszp. Museo del Prado)

Mieszczące się w Madrycie, jedno z najważniejszych i najbogatszych muzeów na świecie. Zostało utworzone w 1819 r. przez króla Ferdynanda VII na prośbę jego drugiej żony, Marii Izabeli Braganza. Oryginalny, klasycystyczny budynek, zbudowany w roku 1785 według projektu Juana de Villanueva, był kilkakrotnie rozbudowywany w XX wieku.
Zbiory Muzeum Prado obejmują dzieła z kolekcji królewskiej, zbierane od XVI do XX wieku. W ich skład wchodzi:
-malarstwo
-rzeźba
-grafiki i rysunki
-rzemiosło artystyczne

Obrazek
,, Pielęgnuj swo­je marze­nia. Trzy­maj się swoich ideałów. Masze­ruj śmiało według mu­zyki, którą tyl­ko ty słyszysz. Wiel­kie biog­ra­fie pow­stają z ruchu do przo­du, a nie ogląda­nia się do tyłu."
Avatar użytkownika
Fabia114
 
Posty: 2521
Dołączył(a): poniedziałek, 19 grudnia 2011, 17:15

Re: Wakacje

Postprzez MsLight » niedziela, 14 września 2014, 12:47

Škocjanske jame, Słowenia

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Jaskinie Szkocjańskie (słow. Škocjanske jame) – zespół jaskiń krasowych w Słowenii.

Aktualnie znana sumaryczna długość jaskiń wynosi ok. 6 km. Jaskinie charakteryzują się dużą wysokością komór i korytarzy oraz płynącą przez nie dużą podziemną rzeką o nazwie Reka (słow. Rzeka). Wypływa ona spod szczytu góry Snežnik i wpływa do jaskini wąwozem pod wioską Škocjan. Po przepłynięciu przez całą długość ciągu głównego wpływa do Jeziora Martwego (Mrtvo Jezero), gdzie zaczyna się nieznana część jej podziemnego biegu mająca blisko 40 km długości. Rzeka Reka ponownie wypływa na powierzchnię przy brzegu morza w miejscowości Timavo (wł.) / Timav (sł.) i niedługo potem wpada do Adriatyku.

Jaskinie Szkocjańskie znajdują się pod ochroną jako park krajobrazowy oraz obszar ochrony biosfery. Zostały częściowo udostępnione do zwiedzania i stanowią jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Słowenii. Szlak dla zwiedzających ma długość ok. 3 km. Wejście znajduje się w wiosce Matavun oddalonej o 5 km na wschód od autostrady Lublana-Koper. Najbliższą większą miejscowością jest Divača, położona około 5 km na północny zachód od jaskiń.

W roku 1986 Jaskinie Szkocjańskie zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Znalazły się także w rejestrze konwencji ramsarskiej.
MsLight
"If you’re leaving close the door.
I’m not expecting people anymore.
Avatar użytkownika
MsLight
 
Posty: 2775
Dołączył(a): poniedziałek, 19 grudnia 2011, 15:13

Re: Wakacje

Postprzez Shene » sobota, 17 października 2015, 03:33

WOW Škocjanske jame w Słowenia jest piekna
Shene
 
Posty: 9
Dołączył(a): sobota, 10 października 2015, 07:28

Re: Wakacje

Postprzez Marlenka33 » czwartek, 29 października 2015, 16:05

Mi się marzy teneryfa może za rok się uda. Teraz skupiam się na firmie i jej rozwoju. Ale żeby sobie osłodzić życie to sobie auto firmowe wybieram o czytam o ubezpieczeniach http://wypowiedzenieoc.com.pl/ubezpiecz ... firmowego/ Za rok spełnię marzenia.
Marlenka33
 
Posty: 85
Dołączył(a): czwartek, 16 maja 2013, 06:39

Re: Wakacje

Postprzez Kopira » środa, 7 września 2016, 07:02

Ja nie zawsze mam urlop na to by spędzić np 2 tygodnie nad morzem wtedy stawiam na weekend w jakimś bardzo ekskluzywnym i dobrym miejscu na odpoczynek. Sporo osób na weekend polecało mi ten http://hotellord.pl/ hotel. Widziałam ich ofertę i jest dość fajna. Myślę, że kiedyś się na nią skuszę :)
Kopira
 
Posty: 11
Dołączył(a): środa, 24 sierpnia 2016, 14:49

Re: Wakacje

Postprzez Grundge » sobota, 10 września 2016, 10:03

Ja muszę odwiedzić sklep rowerowy i naprawić swoje dwa kółka i pośmigać trochę po okolicy. Póki jeszcze pogoda dopisuje. Urlop mam zimą bo też chcę na narty wyskoczyć. Także teraz zostaja mi weekendy.
Grundge
 
Posty: 11
Dołączył(a): środa, 7 września 2016, 18:39

Re: Wakacje

Postprzez Fedora » wtorek, 18 października 2016, 11:35

Ja się wybieram do hotelu pod Warszawą, obok parku linkowego. Namiary na hotel - http://jachranka.pl/
A jakbyście chcieli zobaczyć park to tutaj jego stronka - http://parklinowyjachranka.pl/
Fedora
 
Posty: 177
Dołączył(a): wtorek, 4 października 2016, 17:23

Re: Wakacje

Postprzez Iwo2 » środa, 28 grudnia 2016, 20:36

Do wakacji jeszcze trochę czasu, ale już teraz powoli wszystko planuję. Zamierzam wybrać się do: http://www.termabania.pl/atrakcje-dla-dzieci . Z małym dzieckiem podróż za granicę bywa męcząca a polskie morze w lipcu bywa zimne, a pogoda deszczowa. Tutaj woda jest zawsze ciepła i nawet dla maluchów są atrakcje. Na zjeżdzalnię pewnie jeszcze razem nie pójdziemy, ale Termusiowy brodzik i samonapełniające się wiaderka, czy jeż wodny, to napewno będzie frajda dla malucha. A dla dorosłych saunarium, spa, bary, restauracje. Na pewno nie będziemy się nudzić.
Iwo2
 
Posty: 21
Dołączył(a): środa, 28 grudnia 2016, 20:28

Postprzez » środa, 28 grudnia 2016, 20:36

 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hydepark

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron